cenowka.pl

Charakterystyczne rodzaje tkanin

Charakterystyczne rodzaje tkanin

Rodzaje popularnych tkanin: Charakterystyczne rodzaje tkanin

Do charakterystycznych rodzajów materiałów zalicza się między innymi flanelę bawełnianą. Nierzadko flanela ta ma pewne domieszki poliestru. Są one charakterystyczną tkaniną, która ma splot skośny oraz płócienny. Jest drapana albo dwustronnie, albo jednostronnie. Odznacza się przede wszystkim miękkimi włoskami, które występują na podłożu tkaniny. Flanela jest miła w dotyku, do tego odznacza się wzorzystym wydrukowaniem a przy okazji jest miękka. Z flaneli bawełnianej robi się odzież dla dzieci, nocną bieliznę oraz koszulę.

Do tego dochodzi również odmiana w postaci flaneli wełnianej. Ma domieszki wiskozy oraz poliestru. Odznacza się splotem skośnym a także płóciennym. Warto wiedzieć, że powierzchnia tego typu materiału odznacza się przede wszystkim miękkością a także obustronnym drapaniem. Cechuje się zróżnicowaniem grubości. Idealnie nadaje się na garnitury męskie, na spódnice, na spodnie oraz kostiumy damskie. Plusz to kolejna tkanina, która ma splot skośny. Składa się z delikatnie, lekko poskręcanymi nitkami. Jest wełniana oraz zrobiona z włókien mieszanych. Znajduje zastosowanie do produkcji płaszczy oraz kurtek i marynarek. Jest także bardzo wartościowym typem tkaniny, bo znajdującym szerokie wykorzystanie w procesie produkcji fular. To jest materiał cechujący się splotem płóciennym. Do tego dochodzi także poliestrowa odmiana tej tkaniny oraz jedwabna. Warto wiedzieć, że jest to idealny materiał w przypadku, kiedy mamy na celu uzyskanie lekkiego ubrania, zwiewnego.

Jest to bardzo gładziutka powierzchnia, która odznacza się nie transparentnością, jest jednokolorowa. Ma sporo wzorów. Dobrze sprawdza się przy produkcji szalików, apaszek, chustek, ale także sukienek i bluzek. Dobrze każdemu znanym rodzajem ciekawego materiału ubraniowego jest także futro. Dominują dziś futra robione jako dzianiny czy też tkaniny ze sztucznych włókien, które często są też mieszanką włókien różnego typu. Są one pokryte wielorakim włosiem, nierzadko też naturalnym.

Charakterystyczne rodzaje tkanin

Z futra robione są kamizelki, dodatki do odzieży, szale, ale też płaszcze. Gabardyna to natomiast materiał mający skośny splot, który składa się z mieszanki rozlicznych włókien takich jak wiskozowo-poliestrowa, wełniana czy bawełniana. Jest gęsto tkana. Nadaje się do robienia zarówno sukienek, jak także garniturów, a nawet płaszczy oraz kostiumów. Do popularnych typów tkanin zalicza się też korę czyli tkaninę gofrowaną, jaka jest rodzajem materiału bawełnianego. Wyróżnia się swym płóciennym splotem. Powstaje w ten sposób wklęsłe i wypukłe jej podłoże, a więc jest to rezultat gofrowanej powierzchni.

Ma tenże materiał zastosowanie do produkcji sukienek, koszul, bluzek oraz dziecięcych ubranek. Koronka to też niesamowicie modny materiał, jaki wykorzystywany jest na spódnice, bieliznę, elementy pojedyncze odzieży, wybrane dekoracje, bluzki, spódnice. Jest to materiał, który odznacza się rozmaitością grubości oraz elastycznością. Ma prześwity. Jest bardzo zdobniczy. Do grupy modnych rodzajów tkanin zalicza się również krepę. Jest to splot płócienny, który polega na zestawieniu bardzo mocno ze sobą skręconych nitek wątku oraz osnowy. Są one niesamowicie charakterystyczne z tego względu, że wyróżniają się powierzchnią i strukturą dość ziarnistą.

Są z nich robione spodnie, żakiety a także kostiumy. Warto wiedzieć, że krepa dzieli się na kilka odmian, w tym chociażby na krepę satynową. Jest to materiał o splocie atłasowym, jedwabnym, poliestrowym. Wyróżnia się też odmianę tej tkaniny wiskozową oraz robioną z włókien mieszanych. Jest wyznaczającą się tym, iż jej lewa strona jest mocno połyskująca. Do tego krepowa. Prawa strona jest natomiast gładka, satynowa. W konsekwencji otrzymujemy naprawdę efektowny materiał. To tkanina gęsto tkana, jaka jest lejąca oraz miękka w dotyku. Idealnie sprawdza się przy strojach wieczorowych, w modzie wizytowej oraz jest doskonała na sukienki i bluzki.

Krepdeszyn z kolei to tkanina z płóciennym splotem, jaka ma poskręcane nitki wątki, jest delikatnie dzięki temu pofałdowana, co przesądza o jej walorach estetycznych. Wyróżnia się tak że krepową fakturą oraz nierzadko podziałem na poliestrową oraz jedwabną. Jest lekka, miękka w dotyku, bardzo zwiewna oraz gęsta. Ponadto nierzadko delikatnie lśni. Jest stosowana w sukienkach, na produkcję bielizny oraz bluzek.

– autor artykułu