cenowka.pl

Podzial na tkaniny a dzianiny

Podzial na tkaniny a dzianiny

Rodzaje popularnych tkanin: Podzial na tkaniny a dzianiny

W zależności od tego, jakie jest wytwórstwo określonych rodzajów tkanin, można mówić o ich silnym zróżnicowaniu na wiele rozlicznych gatunków. Biorąc pod uwagę z kolei przykładowo konkretny splot nitki, wyróżnia się podział na tkaniny oraz na dzianiny. I tak w zakresie tkanin mowa przede wszystkim o takowych materiałach, które powstają poprzez układ nitek. Jest to osnowa oraz wątek. W konsekwencji tego są tworzone charakterystyczne sploty, czyli odpowiednio uporządkowane układy przeplatających się wzajemnie osnów i wątków. Warto wiedzieć, że w obrębie tkanin wydziela się dzisiaj szereg rozlicznych modeli, które są podzielone w zależności od tego jaki typ tworzywa służy do ich produkcji, jakie są grubości przędzy czyli nitek a także jaki jest typ zastosowanego do produkcji tworzywa.

Ogólnie można także wyszczególnić konkurencyjną wobec tkanin kategorię, jaką jest dzianina. Jest to taki typ materiału, jaki odznacza się budową na podstawie zastosowania jednej nitki czy też wielu nitek, ale które są dziane, czyli łączone ze sobą w specyficzne oczka. Tak też powstaje ten charakterystyczny splot będący wyrobem włókienniczym chętnie wykorzystywanym jako materiał do tworzenia ubrań. Musimy wiedzieć, że biorąc pod uwagę przykładowo rodzaj splotu wydziela się wiele typów dzianin. Są to na przykład dzianiny wątkowe czyli rządkowe, są one tworzone poprzez jedną nitkę. Do tego wydziela się także osnowowe dzianiny czyli inaczej kolumienkowe. Ich cechą typową jest zwłaszcza wykorzystanie wiele nitek. Dodatkowo można mówić o dzianinach gładkich a także barwnych wzorach. Mają one ciekawą ornamentykę, do tego są zróżnicowane okrywą włókienną oraz nierzadko występują odmiany ażurowe i z niejednolitą fakturą.

Ponadto wydziela się też dzianiny jakie są bardzo rozciągliwe, miękkie oraz bardzo przewiewne i elastyczne. Dodatkowo warto wymienić podział na kilka charakterystycznych materiałów, takich jak przykładowo aksamit. Ten rodzaj tkaniny, dobrze z nazwy czy nawet wyglądu każdemu znany jest tkaniną o splocie płóciennym, która odznacza się zwłaszcza okrywą runową w prawej stronie, jest ona dość wysoka. Mowa tu o bardzo gęstych włoskach. Do tego dochodzi podział na aksamity różnego typu, w tym chociażby mieszane, wiskozowe oraz jedwabne. Warto także wspomnieć o grubych, średnich, średnio-grubych oraz miękkich. Doskonale się układają i są jednobarwne. Aksamit idealnie nadaje się do wytwórstwa marynarek, płaszczy oraz kostiumów. Jeszcze innym typem materiałów, jakie także zaliczane są do tkanin, w tym grupy tkanin bawełnianych okazuje się być batyst.

Podzial na tkaniny a dzianiny

Jest to włókno, które ma splot płócienny. Batyst jest nierzadko gęsty, luźny. Do tego można mówić o batyście przewiewnym, bardzo miękkim w dotyku oraz cieniutkim. Idealnie sprawdza się przy zastosowaniu w produkcji sukienek, lekkich bluzek oraz odzieży dziecięcej i spódnic. Bengalina z kolei to tkanina z włókiem mieszanych, w tym mowa tu zarówno o syntetycznych, jak i naturalnych włóknach, które cechują się splotem płóciennym. Mają one wyraźnie poprzeczne prążkowanie. Włókna są subtelnie połyskujące, do tego dość sztywne. Idealnie nadają się natomiast do zastosowania przy szyciu luzackich ciuchów takich jak przykładowo bluzki oraz szerokie spódnice.

Do modnych wariantów tkanin zalicza się także wersję o splocie płóciennym, jaką jest bukle czyli oryginalnie boucle. Jest to dżersejowa tkanina, która odznacza się generalnie różnym składem, w zależności od tego, jakie jest jego przeznaczenie. Zgrubienie i supełki występujące na powierzchni tkaniny to cechy typowe. Warto dodać, że bukle ma zastosowanie do szycia płaszczy, żakietów, marynarek, spódnic i sukienek. Cekiny tak się potocznie nazywa tkaninę, która jest dzianiną naszywaną cekinami. Jest bardzo swobodna, lekka, nierzadko bardzo elastyczna. Doskonale sprawdza się przy sukienkach, spódnicach, bluzkach. Jest dobrym wariantem przy dekoracyjnych ubraniach.

Do modnych wariantów tkanin zalicza się chino. Jest to tkanina bawełniana, która cechuje się splotem skośnym. Jest przypominająca gabardynę. Okazuje się luźnym włóknem, który ma wyraziste prążki, dość szerokie. Jeszcze inny rodzaj to drelich. Jest to tkanina o skośnym splocie. Jest to tkanina robiona z bawełnianych nici. Jest bardzo wytrzymała i mocna. Przeważnie okazuje się jednego koloru, do tego ma także rozmaite grubości. Dżins z kolei czyli denim to tkanina, jaka jest idealna do zastosowania podczas produkcji spodni i spódnic.

Jest to dobry wariant dla ubrań młodzieżowych oraz roboczych. Także często występującą tkaniną jest diagonal. To tkanina mająca splot skośny. Idealnie sprawdza się przy szyciu spodni, marynarek, płaszczy oraz kostiumów.

– autor artykułu